TO JEST ARCHIWALNY BLOG KLUBU, ZAPRASZAMY NA FACEBOOKA.

wtorek, 20 września 2011

wyjazd - na 7 biennale fotografii do Poznania


Witam, w przyszły piątek spotkania nie będzie w klubie będziemy za to w Poznaniu, na paru wernisażach fotograficznych, wyjazd około godz 14.oo - jedziemy własnymi samochodami, chętnych
proszę o kontakt ze mną mkontrast@gmail.com.
marcin pawlik

7. Biennale Fotografii

Marginesy?
23.09 – 30.10.2011, Poznań

www.biennalefotografii.pl

Od drugiej połowy XX wieku przyglądamy się stopniowemu odchodzeniu od pojęcia centrum i promocji marginesu. Towarzyszy ono zmianom w filozofii (dekonstrukcja, poststrukturalizm), studiach kulturowych (w koncepcjach feministycznych i postkolonialnych), sztuce (jako szukanie „innych” nowych estetyk) i myśli socjologicznej (refleksje o „alternatywnych przyrodach”). Czy jednak powyższa zmiana nie doprowadziła jedynie do „nieoczekiwanej zamiany miejsc”, w wyniku której to, co kiedyś stanowiło dyskurs mniejszościowy nie stało się dyskursem dominującym?

Takie same zmiany obserwujemy w polskiej fotografii: znajdujący się jeszcze w latach 80. na poboczu sztuki dyskurs dokumentalny stanowi dzisiaj niemal główny nurt, zmienia się także recepcja przeszłości – wysunięta w latach 50. ideologicznie na pierwszy plan fotografia socrealistyczna, odrzucana w ramach oporu w latach 70 i 80., obecnie powraca jako interesujący obszar twórczości. Podobna zmiana dotyczy zainteresowania twórczością kobiet-fotografów. Czy i w jakich obszarach były marginalizowane kiedyś? Jaka jest ich pozycja dzisiaj? Chcemy zatem sprawdzić, na ile granica między marginesem i centrum się przesuwa.

Proponując jako temat Biennale hasło „MARGINESY” stawiamy przy nim znak zapytania, by zachęcić uczestników i odbiorców do dyskusji na temat tego, co współcześnie stanowi centrum, a co jest jedynie (albo aż) marginesem życia społecznego i artystycznego oraz co stanowi punkt zainteresowania dzisiejszej fotografii. Interesujący nas temat podzielony został na trzy obszary. Zadajemy pytania, licząc na to, iż prace zaprezentowane na Biennale sprowokują do szukania na nie odpowiedzi:


- marginesy historii

Jaka jest dzisiaj pozycja przeszłości? Jak myślimy o statusie „odrzucanych”, niechcianych dyskursach fotografii oficjalnej? Jakim obszarem wolności operowali artyści, by znaleźć własne pole ekspresji artystycznej?


- marginesy sztuki

Jaka jest relacja pomiędzy awangardową „fotografią jako sztuką” a dzisiejszymi podejściami? Czy modernizm jest jeszcze dla nas ważny? Jaka sztuka dzisiaj jest marginalizowana?


- marginesy zmysłów

Jak doświadczamy dzisiaj fotografii? Czy jest ona dla nas procesem czy obrazem? Czym różni się spojrzenie kobiece od męskiego? Czy w naszym kontakcie z rzeczywistością potrafimy wyjść poza zmysł wzroku?

PATRONAT/MATRONAT MEDIALNY:

TVP KULTURA, kwartalnik Fotografia, Arteon, Artluk, Fotopolis.pl, Iks, Artinfo.pl, Radio Merkury, Radio Afera, telewizja WTK, portal e-poznan, Poland&Art, EXIT, Format, magazyn PUNKT.

  • Honorowy patronat nad 7. Biennale Fotografii objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Honorowy patronat nad 7. Biennale Fotografii objął Prezydent Miasta Poznania.

  • Wystawy dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WSPÓŁPRACA:

Centrum Kultury Zamek – Galeria Fotografii pf, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Galeria OKO/UCHO (Estrada Poznańska), Galeria Szyperska, SPOT, Art Stations Foundation, Galeria EGO, Pawilon Nowa Gazownia, ZPAF, Galeria Piekary, Profilab (www.profilab.pl)



Brak komentarzy: